wtorek, 22 grudnia 2015

Begonie kłączowe

Begonia caroliniifolia Regel



Ten rodzaj begonii jest dość dobrze znany, za sprawą popularnych w uprawie hybryd

gatunku Begonia rex. Oprócz nich coraz większą popularnością cieszą się inne gatunki oraz ich odmiany, jak na przykład Begonia masoniana, Begonia heracleifolia czy Begonia soli-mutata. To, co przyczynia się do popularności tych roślin, to przede wszystkim piękno ich liści oraz niezbyt wygórowane wymagania co do gleby, nieduże zapotrzebowanie na światło i niezbyt duże gabaryty. Jednak n
ie wszystkie begonie kłączowe rosną niskie. Niektóre z nich wytwarzają okazałe kłącza, wyrastające prawie pionowo w górę, tworząc znacznych rozmiarów kępy. Do takich można zaliczyć na przykład pochodzący z Meksyku gatunek Begonia carolineifolia.

Begonie kłączowe nie wymagają dużych pojemników (oprócz kilku gatunków osiągających spore rozmiary),  a już na pewno lepiej jest je uprawiać w niskich misach, niż w głębokich doniczkach. Wiele roślin tego typu nadaje się do uprawy w pojemnikach wiszących czy na wysokich kwietnikach.

Praktycznie wszystkie begonie wymagają żyznych gleb o odczynie kwaśnym-ewentualne odstępstwa od tej zasady będą zaznaczane w opisach konkretnych gatunków. Najlepszym będzie tu torf lub mielone włókna kokosowe. Gleba nigdy też nie powinna całkowicie wysychać, jednak zimą nie może być zbyt mokra. 

Begonia 'Rayon Vert'
Ważnym czynnikiem w uprawie domowej jest ponad to wysoka wilgotność powietrza. Begonie, to rośliny pochodzące głównie ze strefy tropikalnej. Suche powietrze może się okazać zabójcze dla nich, a w najlepszym wypadku przysporzy nam szkodników na roślinach. Warto też nadmienić, że niektóre gatunki nadają się wyłącznie do uprawy w terrariach lub szklarniach, ponieważ nie tolerują wilgotności spadającej poniżej 80%. Do takich należy na przykład Begonia bipinnatifida.

Begonia masoniana
Irmsch. ex Ziesenh.
Begonie kłączowe nie tolerują bezpośredniego promieniowania słonecznego, dlatego należy je uprawiać na parapecie zachodnim lub północnym. W innych wystawach doniczka powinna znajdować się w pewnym oddaleniu od okna. Latem rośliny można wystawić na zewnątrz w cienistym zakądku balkonu, tarasu czy ogrodu. W takich warunkach begonia poczuje się najlepiej. Ważne jednak jest by temperatura nocna nie spadała poniżej 10 °C.  Najbezpieczniejszym okresem są miesiące czerwiec-sierpień. 



Nawożenie można prowadzić cały rok, jeśli zimą temperatura utrzymywana jest na poziomie ponad dwudziestu stopni C. Jeśli jest niższa należy dokarmiania zaniechać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz