Palmy fascynują człowieka od niepamiętnych czasów, w związku z ich niezwykłym wyglądem, diametralnie odróżniającym je od pospolitych drzew-czy to liściastych, czy też iglastych. Współcześnie zainteresowanie tym rodzajem roślin nie słabnie, a wręcz przeciwnie. Tym bardziej, że dzięki głębszemu poznaniu mnogości gatunków, ich cech oraz odkrywaniu nowych, dotąd nieznanych, istnieje możliwość o wiele lepszego doboru odpowiednich roślin do preferowanego typu uprawy.
W przeszłości palmy kojarzyły się praktycznie tylko z roślinami uprawianymi w pomieszczeniach. Obecnie coraz częściej spotyka się je jako sezonową ozdobę ogrodów w krajach o klimacie umiarkowanym. Charakterystyczne liście wnoszą do tradycyjnej przestrzeni powiew egzotyki, a dzięki unikatowemu komponowaniu się do elementów architektonicznych doskonale nadają się do uprawy w pobliżu zabudowań.
Ponad to, palmy świetnie nadają się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, najczęściej niskimi, okrywowymi lub pnącymi, o umiarkowanej sile wzrostu. Jakkolwiek by jednak palm nie uprawiać, czy jako solitery, czy też w większych skupiskach wraz z roślinami towarzyszącymi, wyrafinowany wygląd tych roślin wymaga, by otoczenie wokół nich było również estetyczne i zadbane.
Przy dobieraniu palm do otoczenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, jak na przykład fakt, iż rośliny o liściach pierzastych lepiej się prezentują na tle jednokolorowych, jasnych murów. Gatunki o silnie opadających liściach należy z kolei ustawiać na pewnych podwyższeniach, balkonach, załamaniach schodów, czy innych podobnych, tak by pochylające się liście nie leżały na ziemi czy posadzce, a mogły swobodnie zwisać. Palmy o dużych gabarytach prezentują się najlepiej same, zaś mniejsze w grupach, jednak przy łączeniu takich stanowisk, trzeba uwzględnić wielkość roślin i te niższe ustawiać w taki sposób, by wyższe nie zasłaniały widoku na nie.
Sadząc do doniczki z palmą roślinę towarzyszącą, należy zwrócić uwagę by obie miały podobne wymagania glebowe, świetlne i wodne. Do polecanych roślin towarzyszących należą bugenwille, pnące solanum, begonie, pelargonie, surfinie, asparagusy czy paprocie. Wszystko zależne jest od gustu i warunków uprawy.
Palmy hodowane całorocznie w pomieszczeniu zazwyczaj uprawia się samotnie, kompozycje natomiast częściej układa się w ogrodach zimowych czy w czasie uprawy na zewnątrz.
W uprawach pojemnikowych czasami zdarza się, że palma zakwita. W szczególności dotyczy to gatunków z rodzaju: Chamaerops, Chamaedorea czy Trachycarpus. Takie zdarzenie wnosi znaczne urozmaicenie czy to w pomieszczeniu, czy też w ogrodzie. Palmy uprawiane całorocznie w domu zakwitają o dowolnej porze roku, te zaś przetrzymywane zimą w chłodzie, a latem na zewnątrz, najczęściej kwitną późną wiosną.
Rośliny wystawiane sezonowo na zewnątrz powinny dobrze znosić silne słońce oraz w jak najwyższym stopniu niskie temperatury. Dla palm tropikalnych europejskie lato jest często za zimne, natomiast odpowiednie dla gatunków subtropikalnych, pochodzących z Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Europy.
Problemem w czasie uprawy sezonowej na zewnątrz jest konieczność corocznego aklimatyzowania rośliny do warunków ogrodowych. Najlepiej przenosiny rozpocząć gdy temperatury na zewnątrz utrzymują się na poziomie około 20 °C, a nocami nie spadają poniżej zera. Pomocne może okazać się śledzenie prognoz pogody w wiarygodnych źródłach (osobiście, na podstawie własnych doświadczeń, polecam portal TwojaPogoda.pl).
Po wyniesieniu roślin na zewnątrz, należy je ustawić w miejscu ocienionym i dopiero po tygodniu lub dwóch możemy przenosić palmę w coraz jaśniejsze miejsce. Drastyczna zmiana nasłonecznienia może spowodować poparzenia liści. W przypadku aklimatyzacji, nie bez znaczenia pozostaje również wiek roślin. Palmy dojrzałe znoszą przeprowadzki o wiele lepiej jak młode.
Uprawiając palmy na zewnątrz musimy koniecznie zwracać uwagę na wilgotność gleby, która wysycha znacznie szybciej jak w pomieszczeniu, a która powinna być stale wilgotna. Ważny jest też zapewnienie dużej wilgotności powietrza i częste polewanie roślin wieczorami w czasie utrzymywania się upałów.
Jesienią, podobnie jak i wiosną, należy zwracać baczną uwagę na zmieniające się temperatury. Jedno zaniedbanie może skutkować nawet utratą palmy. Lepiej jest zabrać rośliny do pomieszczeń za wcześnie, jak zbyt późno.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz