czwartek, 9 stycznia 2014

O hibiskusach.



"Hibiskus tropikalny" to formuła, która może wywoływać pewne zamieszanie, w związku z czym spróbuję ją jakkolwiek dookreślić. Najczęściej używane jest w odniesieniu do pewnych gatunków roślin z rodzaju Hibiscus oraz ich hybryd, należących do rodziny roślin ślazowatych. Bardzo często spotyka się również określenie Hibiscus rosa-sinensis jednak nie w odniesieniu do konkretnego gatunku rośliny-jak to być powinno-lecz do całego szeregu hybryd międzygatunkowych, co w takim rozumieniu jest oczywistym błędem merytorycznym, świadczącym o braku wiedzy z dziedziny taksonomii.

Tak więc od początku. W świecie przyrody występuje około dwustu gatunków roślin z rodzaju Hibiscus-gdzie polski odpowiednik nazwy łacińskiej to ketmia. Nazwa "hibiskus" jest spolszczeniem nazwy łacińskiej. W naturalnym środowisku występują one lub występowały, bo cześć już wyginęła, głównie w strefach międzyzwrotnikowych.

Ketmie, czy też hibiskusy, mogą być roślinami zielnymi, jak na przykład Hibiscus coccineus, krzewami, jak Hibiscus syriacus, lub małymi drzewami, np Hibiscus rosa-sinensis.

W świecie hibiskusów dochowano się wielu hybryd i to zarówno w obrębie gatunków, jak i międzygatunkowych. Jeśli chodzi o ketmie syryjską (Hibiscus syriacus) nie spotyka się krzyżówek z innymi gatunkami. Znanych jest jednak wiele odmian gatunkowych. Krzyzówki między gatunkowe występują w przypadku hibiskusów zielnych, zwanych też bylinowymi (Hibiscus coccineus, Hibiscus moscheutos). Obecnie znanych jest kilkadziesiąt hybryd, w większości są to odmiany patentowe, takie jak "Sultry Kiss" czy "Old Yella".

Mieszańce międzygatunkowe powstały również w obrębie takich gatunków, jak: Hibiscus schizopetalus, Hibiscus fragilis, Hibiscus rosa-sinensis czy Hibiscus arnottianus. Zapewne w krzyżówkach tych brały też udział inne gatunki, których współcześnie nie sposób wymienić, z racji braku jakiejkolwiek dokumentacji. Rośliny powstałe w wyniku krzyżowania gatunków z rejonów tropikalnych, wiecznie zielonych, wytwarzających zdrewniałe łodygi, zwykło się nazywać "hibiskusem tropikalnym". Nie jest jednak poprawnym nazywanie ich wszystkich hibiskusem rosa-sinensis z wiadomych względów. Hibiscus rosa-sinensis jest rośliną botaniczną, wywodzącą się z Azji, a krzyżówki czyste gatunkowo nie są.

Aby mieć pewność czy mamy do czynienia z rośliną botaniczną, czy z odmianą hodowlaną warto zwrócić uwagę na sposób zapisywania nazw. Otóż, pierwszy człon nazwy wszystkich roślin botanicznych zapisuje się z dużej litery, drugi zaś z małej (np. Hibiscus mutabilis). W przypadku hybryd, nazwy zawsze zapisywane są z dużej litery (np. Hibiscus 'Sultry Kiss'). Jeżeli mamy do czynienia z odmianą powstałą w obrębie gatunku, powinna być ona opatrzona nazwą gatunkową i odmianową np: Hibiscus coccineus "Alba". Jeśli zaś mamy odmianę międzygatunkową powinna być ona stosownie oznaczona np. Hibiscus x hybrida "Cosmic Dancer".

Współcześnie w hodowli na całym świecie występują tysiące hybryd o niecodziennych kwiatach, różniących się wielkością, fakturą, kolorem czy typem. Najczęściej spotykane są odmiany o kwiatach pojedynczych, następnie o podwójnych, najmniej liczne są rośliny o kwiatach pełnych. Wszystkie one mają jednak zbliżone wymagania i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz