piątek, 31 stycznia 2014

Musa sikkimensis 'Red Tiger'



W zasadzie trudno powiedzieć czy 'Red Tiger' jest rodzajem bądź podgatunkiem Musa sikkimensis czy kultywarem. Część źródeł podaje o jego występowaniu w środowisku naturalnym, cześć mówi o wyhodowaniu tej rośliny przez człowieka. Gdy tylko znajdę informację wiarygodną na temat pochodzenia 'Red Tiger' zostanie ona zamieszczona.

Omawiana bylina ma w zasadzie identyczne wymagania i zbliżoną morfologię do Musa sikkimensis, a jej rodowód sięga tego samego obszaru geograficznego co i gatunku sikkimensis

Dość jednak o podobieństwach, ponieważ na sukces komercyjny złożyły się różnice w odniesieniu do wcześniej wymienionej rośliny, a w zasadzie jedna różnica-ubarwienie liści. 




'Red Tiger' jest jednym z niewielu bananowców o dwukolorowych liściach. Ciemnofioletowe paskowanie na wierzchniej stronie ulistnienia i czerwonofioletowe na spodniej, nadaje roślinie niespotykanego wręcz charakteru. Dodać należy, iż większość bananowców o kolorowych liściach nie jest wytrzymała na chłód, tak więc 'Red Tiger' nie ma zbyt dużej konkurencji na stosunkowo zimnych obszarach. Znosi spadki temperatur do -18 °C pod okryciem.

Uprawa nie odbiega od tej, opisanej w artykule o Musa sikkimensis. Jak wszystkie bananowce, ten również wymaga żyznej gleby, dużej wilgotności podłoża i dużo światła, gdyż tempo wzrostu jest wzmożone. Warto zadbać o to, by roślina rosła w miejscu osłoniętym, ponieważ jej liście są podatne na uszkodzenia przez wiatr. Jeśli uprawa prowadzona jest w  pojemniku, ten musi być odpowiednio duży, z racji licznie wyrastających odrostów korzeniowych.

Intensywność czerwonych smug na liściach wzrasta wraz ze wzrastającym
natężeniem promieniowania słonecznego.
Bylina ta nadaje się do zimowania w zimnych pomieszczeniach bez dostępu światła po odpowiednim osuszeniu podłoża. Można również, w cieplejszych rejonach Polski, próbować uprawy całorocznej w gruncie. Dobrze, jeśli egzemplarz przeznaczony do takiego eksperymentu ma przynajmniej 2 lata. Większe karpy cechuje lepsza odporność na niskie temperatury.

Czasami Musa sikkimensis 'Red Tiger' spotyka się też pod nazwą Musa sikkimensis 'Manipur', lub Musa sikkimensis 'Red Flash'.

Warunki rozmnażania są identyczne jak i Musa sikkimensis. Wysiew nasion również daje możliwość uzyskania roślin o dwukolorowych liściach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz