piątek, 31 stycznia 2014

Musa siamensis Häkkinen & Rich.H.Wallace-'Thai Gold Banana'



Brak synonimów.


'Thai Gold Banana' nie jest żadnym kultywarem. Nazwa ta została nadana nowo odkrytemu gatunkowi przez badaczy, co z resztą nie jest odosobnionym przypadkiem. Dzieje się tak z przyczyn praktycznych. Nowo odkryte gatunki nim zostaną naukowo sklasyfikowane i nazwane otrzymują nazwy "robocze" zamiast np. numerów, lub równorzędnie z numerami, czy też inną formą oznaczenia. Kiedy nowy gatunek zostaje ujęty w ramach łacińskiej nazwy, nazwa robocza, nadana przez odkrywców najczęściej jest już rozpowszechniona z racji wysokorozwiniętego komercjalizmu. Nie trzeba przy tym nikomu udowadniać, że każda nowość na rynku jest najbardziej pożądana i rozchodzi się najszybciej, a "przyklejona" do niej nazwa, nawet jeśli jest tymczasowa, staje się również szeroko rozpoznawalna.

Photo by Häkkinen, M. & R. H. Wallace. 2007. Musa siamensis, a new Musa species (Musaceae) from S.E. Asia. Folia Malaysiana. 8: 61–70. http://www.foliamy.com/content4.htm
Mniej więcej taka historia spotkała Musa siamensis, bananowca odkrytego w 2002 roku we Wschodniej Tajlandii, który praktycznie natychmiast został eksportowany do krajów zachodnich. Po raz pierwszy szczegółowo roślinę opisano w roku 2007 w magazynie "Folia Malaysiana".

Musa siamensis jest nieco zbliżony do Musa ornata pod względem wzrostu i wytwarzanych w dużych ilościach roślin przybyszowych, wybijających w znacznej odległości (średnio 50 cm) od rośliny matecznej. Pseudo-kłodzina tej byliny dorasta do około 150-200 cm, jest smukła, a jej kolor to żywa, soczysta zieleń. Liście mogą osiągać do metra długości i około 30 cm szerokości. Są jasnozielone i błyszczące. Ogonki liściowe mają długość około 30 cm, kolor ich jest również żywozielony. Wyprostowany i sztywny kwiatostan osiąga 30-35 cm, jego przylistki są bladożółte. Owoce mierzą po 7 cm, a średnica wynosi z reguły 1,5 cm. Kiedy są niedojrzałe ich kolor jest zielony, wraz z dojrzewaniem stają się żółte.

Uprawa tej rośliny jest łatwa, wymaga dużych ilości wody i intensywnego nawożenia w czasie wzrostu, co skutkuje szybkim rozwojem. Gleba powinna być lekko kwaśna i przepuszczalna. Bananowiec ten nadaje się do uprawy całorocznej wewnątrz pomieszczeń jak i sezonowo na zewnątrz. Nie należy wystawiać rośliny na działanie temperatur poniżej zera. Najkorzystniej jest uprawiać ją całorocznie w cieple. Gatunek ten znakomicie rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu.

Z doświadczeń hodowców amerykańskich wynika, że kłącze jest odporne na krótkotrwałe zimno do -5 °C. Jak do tej pory uznaje się, iż Musa siamensis pełni tylko funkcję dekoracyjną.

Bananowca 'Thai Gold' można rozmnożyć przez oddzielanie odrostów korzeniowych lub przez wysiew nasion. Odrosty najlepiej oddzielać wiosną, gdy jest odpowiednio ciepło, po czym dobrze jest umieścić je w ocienionej szklarni, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza.
Nasiona przed wysiewem Trzeba moczyć przez 1-2 dni w ciepłej wodzie. Podłoże do wschodów powinno być lekkie, przepuszczalne i stale wilgotne. Kiełkowanie zajmuje kilka miesięcy w temperaturze 20-25 °C. Siewki po wschodach trzeba pikować do osobnych doniczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz