czwartek, 30 stycznia 2014

Musa laterita Cheesman



Brak synonimów.


Musa laterita to niewielki bananowiec, o przylistkach kwiatostanowych w kolorze ceglastym, przypominającym barwę ziemi w rejonach tropikalnych, określaną mianem "laterit". Dzięki niezwykłym kwiatom i pięknym liściom, bylina ta stała się popularną rośliną ozdobną w wielu miejscach na świecie. Przez to, że wytwarza odrosty w pewnej odległości od głównej pseudo-kłodziny, powstające skupiska są prześwietlone, a nie zwarte, jak u większości bananowców.

Pseudo-kłodzina jest cienka, osiąga średnio 1-2 m wysokości. Liście są długie, nawet do 1,5 m, i wąskie na około 40 cm, osadzone na ogonkach długości 40-50 cm, jasnozielone, z tendencją do utrzymywania się w pozycji wzniosłej. Z tego powodu bananowiec ten daje wrażenie rośliny silnie wyprostowanej i wąskiej.

Ceglasty kwiatostan jest sztywny i wyprostowany, długości około 20-30 cm, składa się z około 4 klastrów, każdy z nich zawiera zaś od 4 do 6 żółtych kwiatów. Kwiaty żeńskie mają 7-8 cm długości, okwiat jest mniej więcej tej samej długości co i zalążnia. Kwiatostan zawiera również 6-10 kwiatów męskich, zebranych w dwóch rzędach. Kwiaty męskie rozwijają się po tym, gdy żeńskie zostaną zapylone, by uniknąć samozapylenia.

Owocostan jest kompaktowy, owoce mierzą 8-10 cm, przy średnicy około 2 cm. Wyrastają na krótkich ogonkach. W czasie dojrzewania stają się żółte, nadają się do spożycia, jednak przez dużą ilość twardych nasion nie mają większego znaczenia kulinarnego.

Nasiona mają kolor czarny, kształt ich jest kulisty, ale posiadają przy tym nieregularne odkształcenia. Powierzchnia ich jest gładka. Przeciętna długość nasion to 6-7 mm.

Naturalnym siedliskiem tej rośliny są Północno-Wschodnie Indie, Myanmar w Birmie oraz Północna Tajlandia. Mimo, że Musa laterita to tropikalny bananowiec, jego kłącze jest w  stanie znieść chwilowe spadki temperatury powietrza do -10 °C.

Uprawa pojemnikowa nie należy do trudnych. Koniecznym jest utrzymywanie stałej wilgotności gleby, silne nawożenie w okresie intensywnego wzrostu oraz lekko kwaśne ph podłoża.W naturalnym środowisku roślina może osiągnąć nawet do 3 m wysokości, za to w doniczce z reguły nie przekracza 2 m. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne, lub lekko ocienione. Roślina zakwita w pojemniku gdy osiągnie 1-1,5 metra wysokości. Kwiatostan utrzymuje się przez długi czas, zdobiąc roślinę, nawet w pomieszczeniu.

Musa laterita z łatwością rozmnaża się poprzez oddzielanie roślin przybyszowych, te tworzą się na końcówkach wędrującego kłącza, przez co łatwiej je odcinać od rośliny matecznej niż u innych gatunków. Sadzonki po oddzieleniu utrzymujemy w cieniu, w warunkach ciepłych i wilgotnych.

W przypadku rozmnażania rośliny poprzez wysiew nasion, należy się upewnić, że te są świeże. Przed umieszczeniem ich w przepuszczalnym podłożu, powinny zostać wcześniej wymoczone w ciepłej wodzie przez co najmniej dobę. Wschody następują po mniej więcej 1-6 miesiącach w temperaturze 25-30 °C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz