niedziela, 26 stycznia 2014

Musa coccinea Andrews



Synonimy:
Quesnelia lamarckii Baker


Opisywany gatunek pochodzi z obszaru Indochin, jednak współcześnie jest szeroko rozprzestrzeniony na całym świecie, w szczególności na obszarze Azji tropikalnej oraz Ameryki Południowej. Bananowiec ten osiąga od 1 do 2 m wysokości, jest więc idealny do upraw pojemnikowych nawet w pomieszczeniu. Liście jego są zielone, eliptyczne lecz nieco wydłużone, osadzone na smukłych łodygach.

Roślinę cechuje niezwykle efektowny, czerwony kwiatostan osadzony na wyprostowanej łodydze. Kwitnienie odbywa się całorocznie i trwa kilka miesięcy. Kwiatostan potraktowany jako kwiat cięty do wazonu może utrzymać się w wodzie około dwóch miesięcy. Zawiązujące się owoce mają różową skórkę i są niejadalne.

Musa coccinea jest znakomitą rośliną zarówno do upraw sezonowych na zewnątrz jak i całorocznych wewnątrz pomieszczeń.

Hodowlę należy prowadzić w większym pojemniku, w glebie żyznej, kwaśnej, wystarczająco wilgotnej. Nawożenie powinno być uskutecznianie całorocznie. Zimą bananowca trzeba uprawiać w ciepłym pomieszczeniu. Stanowisko uprawy może być słoneczne lub cieniste. Gatunek ten źle znosi chłody poniżej 10 °C.

Rozmnażanie przeprowadzamy poprzez oddzielanie roślin przybyszowych, które obficie wyrastają wokół rośliny matecznej. Podział karpy najkorzystniej jest wykonywać wiosną. Drugim sposobem propagowania tego gatunku jest wysiew nasion, które przed umieszczeniem w lekkim i przepuszczalnym podłożu muszą zostać wymoczone w ciepłej wodzie przez 1-2 dni. W czasie kiełkowania koniecznie trzeba utrzymywać wysoką wilgotność gleby orz powietrza. Wschody następują po kilku tygodniach lub miesiącach w temperaturze 20-25 °C. Młode rośliny pikujemy do doniczek i umieszczamy w ciepłym i jasnym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz