czwartek, 23 stycznia 2014

Musa acuminata var. sumatrana (Becc.) Nasution



Synonimy:
Musa sumatrana Becc.

Musa acuminata var. sumatrana, w języku angielskim zwany "Blood banana", pochodzi z Indonezji, Sumatry i Jawy. To, co charakteryzuje ten rodzaj bananowca w stopniu najwyższym to ciemnoczerwone plamy na ciemnozielonych liściach oraz bardzo smukła pseudo-kłodzina. Te czynniki zadecydowały o jej popularności w uprawach ogrodowych na całym świecie.

Bananowiec ten, oprócz walorów estetycznych, pełni też niewielką funkcję użytkową
Musa acuminata var. sumatrana
wytwarzając owoce, te są małe, z dużą ilością nasion przypominających pestki winogron. M. acuminata var. sumatrana jest przodkiem wielu współczesnych kultywarów bananowców uprawnych. 

W przeszłości rodzaj ten wyodrębniany był w taksonomii jako oddzielny gatunek nazwany Musa sumatrana. Zdarzało się również, i zdarza się nadal, iż bywa zaklasyfikowany jako kultywar, co jest oczywistym błędem. Kultywary nie są bowiem roślinami występującymi w naturalnym środowisku, a hybrydami stworzonymi przez człowieka.

Ponadto rodzaj ten był jednym z pierwszych jakie człowiek rozprzestrzenił poza Azję, wprowadzając go do Afryki, gdzie przyczynił się do powstania specyficznej grupy roślin wschodnioafrykańskich (podgrupa: East African Highland-AAA-EA; Grupa AAA).

Najprawdopodobniej jest to też jedyny rodzaj bananowca jaki został wprowadzony na Hawaje przed wpływami Europejczyków.

M. acuminata var. sumatrana wytwarza kwiatostan w kolorze pomarańczowoczerwonym na szczycie pseudo-kłodziny, która może osiągać do 3 metrów wysokości. 

Stanowisko uprawy powinno być słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. Glebę należy przygotowywać żyzną, przepuszczalną, powinna być stale wilgotna. W okresie intensywnego wzrostu wymagane jest silne nawożenie. Temperatura zimą nie powinna spadać poniżej 0 °C, najlepiej by oscylowała między 15-20 °C. Jeśli bananowiec zostanie poddany działaniu niskich temperatur, część nadziemna obumrze przy pierwszym kontakcie z mrozem. Kłącze przemarza przy -6 °C.

Jako, że mamy do czynienia z rośliną botaniczną możemy ją rozmnożyć poprzez podział kłącza lub wysiew nasion. Kłącza należy oddzielać wiosną, gdy nieco odrosną od ziemi i wytworzą własne korzenie.

Nasiona z kolei przed siewem powinno się moczyć w ciepłej wodzie około doby, następnie umieścić w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Kiełkowanie w temperaturze 25 °C następuje w przedziale od 7 dni do 6 miesięcy. Im świeższe nasiona, tym wcześniejsze i wydajniejsze wschody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz