sobota, 25 stycznia 2014

Musa acuminata 'Siam Ruby'



Trudno jednoznacznie określić czy 'Siam Ruby' jest faktycznie kultywarem czy też podgatunkiem Musa acuminata, ponieważ wiele źródeł podaje, że roślina ta występuje w naturalnym środowisku na wyspie Papua Nowa Gwinea. W uprawie podstawową metodą rozmnażania jest podział kłącza lub kultury in vitro. Wielu hodowców twierdzi, iż 'Siam Ruby' nie zawiązuje nasion-co przemawiałoby za tym, iż jest to hybryda. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ w Azji i w USA  rozmnażanie z nasion jest stosowane. Problem istnieje jednak taki, że nasiona pojawiają się w owocach sporadycznie, w małej ilości i są zdolne do kiełkowania przez bardzo krótki okres czasu po osiągnięciu dojrzałości.

W Europie roślina ta jest spotykana stosunkowo często, jednak w uprawie w Polsce można mieć z nią kłopot, z racji na duże wymagania cieplne. Generalnie nie sprzyjają jej temperatury poniżej 20 °C, kiedy przy nadmiernej wilgotności szybko dochodzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybiczych. Wydaje się, że najlepsze warunki uprawy zapewnia temperatura powyżej 30 °C.

Przypominające kształtem wiosło liście, oraz pseudo-kłodzina tego bananowca, są rubinowoczerwone z jasnozielonymi lub żółtawymi plamami i smugami. Czasami pojawiają się różowe i białe przebarwienia, czyniąc 'Siam Ruby' jeszcze piękniejszym soliterem. Aby wybarwienie nabrało pełnej jaskrawości i intensywności wymagane jest wyjątkowo silne promieniowanie słoneczne, z czym w Polsce jest dość duży problem. Nie należy się zatem spodziewać, że hodowana w pojemniku roślina będzie tak okazała jak te ze zdjęć przedstawiających uprawy w strefie międzyzwrotnikowej. Dodatkowo warto zaznaczyć, że pióropusze liści wzniesione są ku górze pod nieco większym kątem niż przeciętnie u bananowców.

Kwitnienie i owocowanie następuje po około 9-18 miesiącach. Owoce są słodkie i smaczne, mimo to ten rodzaj bananowca nie jest materiałem do hodowli komercyjnej dla pozyskiwania owoców. Głównie stosowany jest jako element dekoracyjny terenów zielonych, w szczególności pełniąc funkcję punktu centralnego aranżacji. 'Siam Ruby' nie toleruje temperatur poniżej zera, a już temperatury poniżej plus 10 °C są wystarczająco niskie, by koniecznym stało się zabranie pojemnika z rośliną pomieszczenia.

Do uprawy należy przygotować ziemię żyzną, przepuszczalną o odczynie lekko kwaśnym (ph około 6). Ważne, by w okresie od jesieni do wiosny gleba nie była mokra, ale lekko wilgotna, chyba, że uprawa odbywa się w wysokiej temperaturze. W okresie dynamicznego wzrostu należy stosować wyjątkowo silne nawodnienie i nawożenie, oczywiście, jeśli temperatury są odpowiednio wysokie, tj. około 30 °C. Roślina jest wyjątkowo żarłoczna, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na wysokie zapotrzebowanie na magnez i potas.

Stanowisko uprawy powinno być jak najsilniej nasłonecznione. Mała ilość światła prowadzi to blednięcia i zielenienia liści. W dobrych warunkach w Polsce można liczyć na wyhodowanie okazu o wysokości 2-2,5 metra. W uprawach gruntowych dorasta do około 3 metrów. W czasie zimowania konieczne jest zapewnienie dużej ilości światła. Najlepsza będzie wystawa południowa, ewentualnie wschodnia. 

Rozmnażanie przeprowadza się generalnie poprzez podział kłącza. Odrosty powinny mieć około 4 miesięcy nim przystąpimy do ich odcinania. Zabieg podziału należy wykonywać w okresie wczesnego lata.

W Europie raczej nie jest możliwe pozyskanie nasion, a sprowadzanie ich z innych kontynentów jest mało sensowne. Nasiona mogą być zbyt stare by kiełkować, ponad to sam okres transportu może spowodować, iż staną się one bezużyteczne.

Istotną cechą rośliny jest to, że małe sadzonki są koloru zielonego, a rubinowej barwy przybierają stopniowo wraz ze wzrostem, ta z kolei uzależniona jest od promieniowania UV. Trzeba jednak mieć świadomość pewnej "przewrotności". Małe sadzonki nie są na promieniowanie UV odporne dlatego muszą być hodowane w zacienieniu, ale na zewnątrz. Dopiero gdy osiągną większe rozmiary i liście zaczną się przebarwiać na kolor rubinowy, wtedy 'Siam Ruby' może powędrować na stanowisko w pełnym słońcu. Jeżeli zbyt młodą roślinę umieścimy od razu na stanowisku słonecznym, zostanie ona po prostu spalona przez słońce, ponieważ to rubinowy kolor jest niejako formą obrony przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu. 'Siam Ruby' nie jest jedynym bananowcem, który specyficznie reaguje na UV. Kwestia ta dotyczy większości odmian Musa acuminata i Musa balbisiana o kolorowych liściach, zwłaszcza z białymi lub żółtymi przebarwieniami. Dlatego należy w szczególny sposób zwracać uwagę na wymagania i warunki uprawy tychże roślin.

Odradza się zakup roślin rozmnażanych przez kultury in vitro, ponieważ jak u innych rodzajów bananowców o kolorowych liściach, nie zawsze sadzonki uzyskane w ten sposób wyglądają tak, jak rośliny mateczne. U 'Siam Ruby' bardzo często dochodzi do "zagubienia" barwy rubinowej. Dość często wyhodowane tą metodą rośliny, pozostają zielone, czasami tylko z niewielkimi przebarwieniami na pseudokłodzinie czy obrzeżach liści. Polecane są sadzonki rozmnażane tradycyjnie poprzez podział kłącza. 

Pewność co do stopnia wybarwienia się hodowanego bananowca można uzyskać gdy roślina osiągnie około 40-60 cm wysokości. Jeżeli w tym czasie nie zacznie intensywnie nabierać koloru, to najprawdopodobniej nigdy go nie nabierze. Pozostanie zieloną. Dzięki in vitro sadzonki są tanie, nie koniecznie jednak spełniają oczekiwania kupujących. 

1 komentarz:

  1. I to jest prawda . Mam siam ruby i to sporo . Odrosty jak i główny pień mimo 60 cm wysokosci nadal jest zielony . W te upały stały na dworze a teraz w szklarni . Problem za pewne bedzie z zimowaniem . No nic zobaczymy jak to bedzie w 2014r

    OdpowiedzUsuń