Synonimy:
Ensete agharkarii Ensete calospermum Ensete giganteum Musa agharkarii Musa calosperma Musa gigantea Musa glauca Musa nepalensis
Ensete agharkarii Ensete calospermum Ensete giganteum Musa agharkarii Musa calosperma Musa gigantea Musa glauca Musa nepalensis
Nazwą często stosowaną w Polsce dla określenia tego gatunku jest "banan śnieżny". Obszarem naturalnego występowania są góry Chin, Nepalu, Indii, Birmy oraz Tajlandii, gdzie bananowiec ten rośnie na wysokości od 800 do 2 700 m n.p.m. Występowanie na znacznych wysokościach sprawia, iż roślina ta jest w dużym stopniu odporna na niskie temperatury.
Pseudo-kłodzina Ensete glaucum jest pojedyncza, gruba, zwłaszcza u nasady, gdzie może osiągać 30-60 cm, woskowa o białym lub niebieskim odcieniu. Liście są olbrzymie, długości do 3 metrów, jasnozielone z odcieniem niebiesko-szarym.
Jest to jeden z najszybciej rosnących gatunków jeśli otrzymuje odpowiednie ilości ciepła. Ogólnie roślina jest łatwa w uprawie, wymaga bardzo dużej ilości wody oraz substancji odżywczych.
W warunkach europejskich uprawiany jako roślina ogrodowa całorocznie w ciepłych rejonach kontynentu. Przy dobrym zabezpieczeniu znosi spadki temperatury powietrza do -15 °C. W Polsce nadaje się do upraw pojemnikowych, z możliwością zimowania w chłodzie z ograniczoną ilością światła.
Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych. Osiąga do 3 metrów wysokości. Najlepszym stanowiskiem do uprawy jest pełne słońce.
Ensete glaucum rozmnażany jest najczęściej z nasion, ponieważ nie wytwarza dużej ilości odrostów korzeniowych. Nasiona przed wysiewem należy moczyć przez dwa dni w ciepłej wodzie, którą dobrze jest wymieniać raz czy dwa razy dziennie. Siew powinien być przeprowadzony w lekkim, przepuszczalnym podłożu, najlepiej po kilka nasion do jednej doniczki. Temperatura kiełkowania wynosi 20-25 stopni C, a sam czas kiełkowania jest zróżnicowany i wynosi od jednego miesiąca do roku.
Kiełkujące rośliny zaleca się pikować do osobnych doniczek gdy tylko wypuszczą dwa liście. Pozostałe nasiona warto trzymać jak najdłużej, ponieważ mogą wykiełkować w późniejszym czasie. Najlepszą porą siewu jest wiosna.
Ensete glaucum wcale nie wytwarza odrostów niestety :)
OdpowiedzUsuńMam ponad 2 metrowe w ogrodzie