'Super Dwarf Cavendish', jak sama nazwa wskazuje, jest wyjątkowym karłem. Osiąga zaledwie 100-120 cm wysokości i około 1,5 m szerokości. Tym bardziej nadaje się on do uprawy wewnątrz pomieszczeń. Z drugiej jednak strony większa tolerancja na niższe temperatury sprawia, że w Zachodniej Europie w wielu miejscach uprawiany jest całorocznie.
O ile część nadziemna ginie przy kontakcie z mrozem, o tyle kłącze pod przykryciem znosi czasowe spadki temperatury do -12 °C.
W uprawie pojemnikowej natomiast jest wyjątkowo trwałą rośliną, wypuszczającą mnóstwo odrostów korzeniowych oraz wytwarzającą owoce jeśli ma pod dostatkiem światła oraz dużo ciepła. Do uprawy najlepiej nadaje się stanowisko słoneczne i to zarówno w pomieszczeniu jak i ogrodzie, choć dopuszczalny jest również lekki cień. Trzeba jednak wiedzieć, że brak bezpośredniego promieniowania słonecznego nie zainicjuje kwitnienia. Wiosną po wyniesieniu rośliny z pomieszczenia promieniowanie UV może uszkodzić liście, te jednak bardzo szybko się regenerują, jeżeli dostarczymy odpowiedniej ilości wody oraz składników pokarmowych.
Gleba w doniczce powinna być stale wilgotna, przepuszczalna, najlepiej lekko kwaśna i żyzna. Sam pojemnik dobrze by był dość duży. Mimo, że bananowiec ten nie dorasta do bardzo dużych rozmiarów, pamiętać należy, iż w dalszym ciągu jest to bylina, która wytwarza sporych rozmiarów kłącze.
Pseudo-kłodzina rośliny jest gruba, liście stosunkowo szerokie, zielone i gładkie, o krótkich ogonkach liściowych, zebrane we wzniesione pióropusze. U młodych roślin liście posiadają czerwone przebarwienia w postaci plam. Owocowanie następuje po około dwóch latach uprawy.
Rozmnażanie możliwe jest tylko poprzez podział kłącza lub metodą in vitro, roślina bowiem nie wytwarza nasion (roślina triploidalna). Młode odrosty oddzielamy gdy osiągną około połowę wysokości rośliny matecznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz