wtorek, 21 stycznia 2014

Musa acuminata (Grupa AAA) 'Cavendish'-podgrupa



Podgrupa 'Cavendish' wywodzi się z gatunku Musa acuminata, a w szczególności jej przodkowie to podgatunki występujące na terenie Chin oraz Wietnamu. Podgrupa ta powstała w wyniku selektywnej hodowli poszczególnych roślin przez człowieka. Wszystkie kultywary z podgrupy 'Cavendish' należą do grupy bananowców tryploidalnych (AAA). Oznacza to, iż każda roślina składa się z komórek zawierających trzy zestawy chromosomów właściwych dla gatunku musa acuminata. Triploidia z kolei nie jest dziedziczona płciowo, ponieważ jedynie parzyste poliploidy (więcej jak dwa kompletne zestawy chromosomów) są płodne (trzy poliploidy są nieparzyste, dwa lub cztery tak). W czasie podziału komórki nieparzysta liczna chromosomów nie może się podzielić po równo, z tego powodu gamety są niepełnowartościowe. Taki stan rzeczy uniemożliwia rozmnażanie bananowców w podgrupie 'Cavendish' z nasion. Można to robić tylko i wyłącznie poprzez oddzielanie odrostów korzeniowych lub propagowanie kultur in vitro.

Nazwa podgrupy 'Cavendish' wywodzi się od odmiany 'Dwarf Cavendish', któremu nadano taką nazwę na cześć Williama Cavendish, VI-ego Diuka Devonshire. Udało mu się nabyć pierwszy okaz tego kultywaru, a następnie cieplarnie Diuka przyczyniły się do komercyjnej eksploatacji omawianych roślin i rozpowszechnienia ich na całym świecie.

Odmiany 'Cavendish' różnią się od wszelkich innych, oraz od roślin botanicznych, przede wszystkim osiąganymi rozmiarami łodyg i liści oraz jakością wydawanych owoców. Przy czym omawiana podgrupa sama w sobie skałda się z kilku odmian różniących się między sobą również gabarytami oraz owocami. Do najważniejszych należą: "Dwarf Cavendish', 'Grande Naine', 'Lacatan'-zwany też 'Pisang Masa Hijau', 'Giant Cavendish' zwany również 'Williams', 'Poyo', 'Robusta' czy 'Valery'. 

Najważniejszym kultywarem w światowej produkcji i handlu jest 'Grande Naine', rozpoznawalne pod nazwą "Chiquita Banana". Natomiast najczęściej uprawianą amatorsko odmianą stała się 'Dwarf Cavendish'. Ogółem podgrupa 'Cavendish' stanowi około połowę światowych upraw i produkcji bananów, które spożywane są na surowo lub po obróbce w postaci bananów pieczonych, sałatek owocowych, kompotów czy jako składniki uzupełniające diet.

Skórka bananów 'Cavendish' trafiających do sprzedaży jest generalnie koloru zielonego, a z czasem staje się żółta w raz z postępującym procesem dojrzewania, w czasie którego skrobie-będące magazynem energii-hydrolizują na glukozę, czyniąc owoce znacznie słodszymi w smaku. Wyróżnia się siedem stadiów dojrzałości, gdzie faza pierwsza jest początkową, faza siódma zaś ostatnią-w tej zauważalne są czarne lub brązowe plamki na żółtej skórce. W fazie przejrzałości skórka staje się całkowicie czarna, a miąższ papkowaty.

W amatorskich uprawach owoce utrzymuje się na roślinie do czasu, aż dojrzeją. W uprawach komercyjnych zbiór przeprowadza się, kiedy owoce uzyskują odpowiednie rozmiary, lecz nie są dojrzałe. W związku z tym, iż po tak przeprowadzonych zbiorach owoce przestają dojrzewać, koniecznym staje się gazowanie owoców etenem (inaczej etylenem), będącym hormonem roślinnym. Po poddaniu owoców działaniu gazu proces dojrzewania stymulowany jest na nowo. Banany dostępne w sprzedaży występują najczęściej w fazach o trzeciej do szóstej dojrzałości. Przy czym najlepszej jakości produkt to owoce w czwartej fazie tego procesu. 

Poniżej znajdują się opisy wybranych kultywarów:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz